DARWİN'DEN BU YANA HİÇBİR KİTAP, YARATILIŞ ATLASI'NIN OLUŞTURDUĞU ETKİYİ MEYDANA GETİRMEDİ

Charles Darwin'in evrim teorisini ortaya attığından bu yana yaklaşık 150 yıl geçti. Evrim teorisi, materyalistlerin ve inançsızların sahip çıkması nedeniyle, hiçbir bilimsel dayanağı olmamasına rağmen ayakta tutuldu. Darwin'in teorisi ilk ortaya çıktığından bu yana pek çok eleştiri aldı, teorinin yanlışlıkları hakkında çeşitli makaleler, kitaplar yazıldı, filmler hazırlandı. Ancak yapılan bu çalışmaların hiçbiri, Avrupa'da, Sayın Adnan Oktar'ın Yaratılış Atlası kitabının oluşturduğu büyük etkiyi meydana getirmedi. Yaratılış Atlası, Avrupa'ya ilk ulaştığı günden itibaren Avrupa'nın önde gelen gazete ve dergilerinde manşet oldu. Avrupalı evrimcilerin yaşadığı şok basında yer alan, "Gök gürültüsü gibi kitap", "Şimdiye kadar Darwinizme karşı ortaya çıkmış en büyük ve en güzel meydan okuma", "Dahiyane bir girişim", "Deprem etkisi meydana getiren kitap" gibi ifadelerle açığa çıktı. Pek çok gazetede ise, "Elveda Darwin" başlıklı haberler yapılarak, Adnan Oktar'ın eserinin Darwinizm'e vurduğu yok edici darbe dile getirildi.

Avrupa Parlemantosu Konseyi'ne bağlı olarak faaliyet gösteren Kültür, Bilim ve Eğitim Komitesi alelacele toplanarak, Yaratılış Atlası'nın meydana getirdiği büyük şok dalgasını nasıl ortadan kaldırabileceğini görüştü. Bu görüşmenin sonrasında yayınlanan raporda yer alan ifadeler ise, Darwinistlerin yaşadığı paniği ve içine düştükleri açmazı göstermesi açısından ibret vericiydi. Komite'nin özellikle üzerinde durduğu bir kaç nokta vardı:

1. Avrupalı Darwinistler, Yaratılış Atlası'nı ve Sayın Adnan Oktar'ın çalışmalarını, bugüne kadar yapılan tüm yaratılışçı çalışmalardan daha TEHLİKELİ olarak görmektedir:

Madde 57

... Kendisi (Herve Le Guyader) bu kitabı "Genellikle Anglo Sakson menşeili olan bundan önceki yaratılışçı inisiyatiflerinden ÇOK DAHA TEHLİKELİ" olarak görmektedir... ve yazar tarafından kullanılan metodun "Bilinçlendirilmemiş bir HALK ÜZERİNDE OLDUKÇA ETKİN OLABİLECEĞİNE" inanmaktadır.

2. Yaratılış Atlası'nın etkisinin gün geçtikçe büyüdüğüne dikkat çekmekte, ve "Eğer dikkatli olmazlarsa" Avrupa'da Darwinizm'in ve materyalizmin tamamen yok olacağından korkmaktadırlar. Bu nedenle "ÇOK GEÇ OLMADAN HAREKETE GEÇMEK" gerektiği hakkında fikirdaşlarını uyarmaktadırlar:

Madde 104

YARATILIŞÇILARIN GİDEREK BÜYÜYEN ETKİSİ hakkında detaylı çalışma, yaratılışçılık ve evrim arasındaki tartışmaların entelektüel uyuşmazlıktan daha ileri seviyede olduğunu göstermektedir. EĞER DİKKATLİ OLMAZSAK AVRUPA KONSEYİ'NİN ÖZÜNÜ OLUŞTURAN DEĞERLER yaratılışçı köktendincilerin doğrudan tehdidiyle TEHLİKEYE GİRECEKTİR. Çok geç olmadan harekete geçmek, Konsey parlamenterlerinin görevlerinin bir parçasıdır.

3. Yaratılış Atlası'nın, Avrupa'da "Uzun yıllardır inşa edilen dünya görüşünü" yani materyalizmi temelden sarstığı söylenmektedir. Daha önce hiçbir kitap, hiçbir ilmi çalışma için Darwinistler böyle bir ifade kullanmamıştır:

Madde 5

Doğa, evrim, kökenlerimiz ve EVRENDEKİ YERİMİZE DAİR SABIRLA OLUŞTURDUĞUMUZ BİLGİLERIN ÖZÜNE SALDIRIDA BULUNAN ve dini dogmalar empoze eden düşünme şekillerinde bir artışa şahit oluyoruz.

(Raporda kullanılan ifadelerden dini tenzih ederiz.)

4. Başta gençler olmak üzere, Yaratılış Atlası'nda yer alan bilgilerin halk üzerinde müthiş etki oluşturduğu itiraf edilmektedir: 

Madde 6

... Çocuklarımızda CİDDİ BİR ZİHİN KARIŞIKLIĞI oluşturma riski mevcuttur.

Raporda, gençlerin gerçeği görmeye başlamasından endişe edildiği görülmektedir. Burada bahsedilen "zihin karışıklığı", aslında zihin açılmasıdır. Materyalist telkinlerle dondurulan, evrim yalanıyla aldatılan ve tek tip düşünmeye yönlendirilen zihinler, artık ön yargısız düşünmeye başlamakta ve bilimin evrimi desteklemediğini görmektedir.

Dikkat edilirse, Komite'nin raporunda en çok kullanılan ifadeler, "tehdit, tehlikeli, dikkatli olmak" gibi dehşet ve panik içeren ifadelerdir. Bu ifadeler, Yaratılış Atlası'nın Avrupa'daki Darwinizm ve materyalizme vurduğu ağır darbenin ispatı niteliğindedir. Avrupalı Darwinistler, 150 yıldan bu yana ilk defa böylesine büyük, akılcı ve etkili bir ilmi mücadeleyle karşı kaşıya kalmışlardır ve bunun şokunu yaşamaktadırlar. Bu nedenledir ki, daha önce hiçbir yaratılışçı çalışma karşısında vermedikleri tepkiyi vermekte, bugüne kadar hiç yaşamadıkları bir korku yaşamaktadırlar. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, böylesine korku ve panik yaşamaları gerçekleri değiştirmeyecektir. Evrim teorisi bilimsel gerçekler karşısında yenilmiş, yok olmuş, geçerliliğini tamamen yitirmiştir ve Sayın Adnan Oktar'ın ilmi çalışmalarıyla bu gerçek tüm Avrupa kıtasına ulaşmıştır. Artık gerçeğin örtülmesi mümkün değildir.

YABANCI BASINDA ATLASLA İLGİLİ ÇIKAN HABERLERDEN ÖRNEKLER

Bugüne kadar Yaratılış Atlasıyla ilgili 35'den fazla ülkede haber çıktı.

SCIENCE DERGİSİ
"Uzun zamandır evrime yapılan en göz kamaştırıcı görünümlü saldırı."

İSVİÇRE, BLİCK
"Şimdi bütün İsviçre bunu (Atlası) konuşuyor, hem de büyük bir heyecan ve coşku içinde..."

ALMANYA, STERN
"Gökgürültüsü gibi patlayan kitap... Son derece ihtişamlı renklerde, neredeyse 7 kilo ağırlığında, bakar bakmaz anlaşılıyor: Bu kitap bambaşka!"

İSVEÇ, SVENSKA DAGBLADET

"Darwin'e meydan okuyan muhteşem eser."

ALMANYA, DIE WELT
"Fransa'da pek çok okul bu büyük kitabı almış durumda. Fransa Eğitim Bakanlığı DEHŞETE KAPILARAK kitabın derslerde okutulmaması yönünde çağrıda bulundu."

İRLANDA, IRISH TIMES
"Harun Yahya'nın Global Yayınevinden çıkan Yaratılış Atlası adlı kitabı, bu yıl şu ana kadar olan en olağanüstü olaydır."

FRANSA, LE MONDE
"Benzersiz bir eser."

POLONYA, INTERIA
"Anti darwinist eğitim kitabı otoriteleri ŞOK ETTİ!"

BELÇİKA, A VOIX AUTRE
"(Atlas için) Darwinizm'e karşı yürütülen mücadelenin tam ortasına dalan en güçlü birliğin baş neferi."
Atlas'ın Fransa'da oluşturduğu etki için ise "Yaratılışçı literatür hiç bu kadar güçlü olmamıştı" ifadesi kullanıldı.

BELÇİKA, LE SOIR

"Kırmızı bir kitap Darwin'in tezini reddediyor. Dahiyane bir girişim..."

HOLLANDA, RADYO NEDERLANDS
"Yaratılış Atlası Avrupa'da büyük bir tufan oluşturdu."

AMERİKA, THE WASHİNGTON POST
"Darwinizm'e karşı coşkulu bir atak"

 

HARUN YAHYA'NIN YARATILIŞ ATLASI'NIN AVRUPA'DA ETKİSİNİ GÖSTEREN HABERLERDEN ÖRNEKLER
2 şubat 2007 tarihli Le blog d'Yves Daoudal kişisel sitesi Yaratılış Atlası ile ilgili haberi "Darwinist Panik" başlığı ile vermiştir.
Belçika'da yayınlanan A Voix Autre isimli gazetede Harun Yahya'nın Yaratılış Atlası isimli eserinin Fransa'da oluşturduğu etki, "Kulisler arkasında yaşanan panik!" ve "Yaratılışçı literatür hiçbir dönemde bu kadar güçlü olmamıştı" ifadeleriyle yer almıştır.
Le Nouvel Observateur dergisi, Yaratılış hareketinin en önemli temsilcisi olarak, "uluslararası Harun Yahya yayınlarının da katkısıyla Harun Yahya'nın kendisidir," açıklamasında bulunmuştur.
Science dergisi, 16 Şubat 2007 tarihli sayısında, Fransa'ya ve tüm diğer ülkelere gönderilen Yaratılış Atlası ile ilgili, "Uzun zamandır evrime yapılan 'en göz kamaştırıcı görünümlü saldırı': Bu, son haftalarda kendilerine Yaratılış Atlası gönderilen Avrupalı bilim adamlarının ortak görüşü," yorumunu yapmıştır.
3 Şubat 2007 tarihli Le Monde gazetesi Yaratılış Atlası'nı "benzersiz bir eser" şeklinde yorumlamıştır.
Hollanda'da yayın yapan Radio Netherlands'ın internet sitesinde yer alan Nicolien Den Boer'in makalesinde "Yaratılış Atlası tüm Avrupa'da büyük bir tufan oluşturdu" ifadesi yer aldı.
2 Şubat 2007 tarihli Le Figaro gazetesinde "İslami yaratılışçılığın Fransa'ya hücumu" başlıklı bir haber yer aldı.
3 Şubat 2007 tarihli Le Monde gazetesinde "Yaratılışçılar Fransız okullarına doğru atağa geçti" başlıklı bir haber yer aldı.
6 Şubat 2007 tarihli La Liberation gazetesinde "Harun Yahya Türkiye'de yaratılışçılığın en büyük savunucusu  (şampiyonu)" olarak tanınıyor.
5 Şubat 2007 The Washington Post gazetesi Yaratılış Atlası'nın etkisini "Darwinizm'e karşı çoşkulu bir atak" olarak tanımlıyor.
İtalyan-Fransız işbirliği ile hazırlanmış olan www.bellaciao.org isimli haber sitesinde, 9 Şubat 2007 tarihinde, dünya üzerinde Yaratılışı savunan hareketlerle ilgili bir haber yer aldı. Haberde Darwin'in teorisini (çatışmaya cesaret veren ve değerli kılan tek felsefe) geçersiz ilan eden Harun Yahya (Türk, gerçek ismi Adnan Oktar), evrim teorisini reddetmenin çok daha ötesine geçiyor". deniyordu.
Tanınmış Amerikalı gazeteci Doug Ireland kişisel sitesinde "İslami yaratılışçılık Fransa'yı istila etti" başlığıyla bir haber yayınladı.
Gaullisme isimli bir Fransız siyasi sitesinde, 3 Şubat 2007 tarihinde yer alan haberde "... Yaratılışçılığın en aktif tebliğcisi « uluslararası Harun Yahya yayınları» nın da gücüyle, kesin olarak Harun Yahya'dır." deniyordu.
Le blog des bactéries et de l'évolution isimli kişisel bir evrim temalı sitede, 8 ve 9 Şubat 2007 tarihlerinde, iki haber yayınlandı. Haberde Yaratılış Atlası için şu ifade yer alıyor: "Kur'an ayetlerinden geniş alıntılar kullanan bu koca savaş gemisi"
Belçika'nın en önemli gazetelerinden biri olan Le Soir'ın 5 Mart 2007 tarihli sayısında Harun Yahya'nın Yaratılış Atlası isimli eserinin dünya çapındaki etkisini ele alan bir haber yer aldı. "Kırmızı bir kitap Darwin'in tezini reddediyor" başlıklı haberde Harun Yahya'nın çalışması "dahiyane bir girişim" olarak tarif ediliyor.
Liege Üniversitesi'ninden Prof. Bernard Rentier'nin kişisel sayfasında şu yorumlarda bulunuyor: İçerik şaşırtıcı, ama etkileyici. Bu kuşatmanın, atlasın tüm dünyaya dağıtılmasının, ardından oluşacak etkiyi düşünmeye insan cesaret dahi edemiyor..."
Polonya'da yaratılışı savunan Polskie Towarzystwo Kreacjonistyczne isimli organizasyon, internet sitesinde, "Bazı ülkelerde yazarın kitaplarının okul kitaplarından daha nüfuzlu olduğu" belirtilmektedir.
23 Mart tarihinde Polonya'nın internet dergisi olan Interia.pl'da, Harun Yahya'nın Yaratılış Atlası eseri ile ilgili olarak "Anti-darwinist eğitim kitabı otoriteleri şok etti" başlıklı haber yer almıştır.
'Glos Nauczycielski' isimli internet haber sitesi Belçika Milli Eğitim Bakanlığının bir kitaptan duyduğu korkuyu "Antidarwinist kitap Belçika okullarını vurdu" başlığıyla haber yapmıştır.
Dziennik Online isimli haber sitesi Belçika'nın yaratılış düşüncesine gösterdiği tepkiyi sayfalarında haber yapmıştır. Belçika otoriteleri ise "kitabın acilen toplatılması gerektiğini söylüyorlar."
İsviçre'nin en büyük gazetelerinden biri olan Le Matin'de, 2 Mayıs 2007 tarihinde yayınlanan haberin başlığı şu şekildeydi: "Avrupa'da propaganda tam rayına oturmuş: olağandışı bir Atlas tüm İsviçre'yi istila etti!"
Liège Üniversitesinin aylık dergisinde, 15 Mayıs 2007 tarihinde "Şaşırtan bir Yaratılışçılık örneği: Türk bir eser evrimi tartışmaya açıyor!" başlıklı bir haber yer aldı.
Almanya'nın en büyük gazetelerinden biri olan Die Welt'in 20 Haziran 2007 tarihli sayısında "Evrime Karşı Kuran'la mücadele" başlıklı büyük bir haber yer aldı. Haberde "Paris Eğitim Bakanlığı dehşete kapılarak kitabın derslerde okutulmaması yönünde çağrıda bulundu." şeklinde bir ifade yer aldı.
20 Şubat 2007 tarihinde Almanya'da "hpd-online.de" isimli bir haber sitesinde Yaratılış Atlası ile ilgili bir haber yer aldı. Haberde Fransa ve Benelüks ülkelerine gönderilen eserlerin oluşturduğu panik ifade edildi.
Amerika'dan yayın yapan, www.newsmax.com isimli büyük bir haber sitesinde, 22 Kasım 2006 tarihinde, "Türkler: Ateizm "Terorizmin Kökenidir" başlıklı bir haber yer aldı. Haberde şu ifade yer aldı: "Bu, Amerikan yaratılışçıların hayal dahi edemeyeceği kadar etkili"
Belçika'da yayınlanan La Libre Belgique gazetesinin 23 Mart 2007 tarihli sayısında "Evrim teorisini büyüyen bir başarıyla reddeden bir yazardır..." şeklinde bir ifade yer aldı.
Irish Independant, Kevin Myers, 9 Mart 2007: "Harun Yahya'nın Global Yayınevinden çıkan Yaratılış Atlası adlı kitabı, belki de bu yıl, şu ana kadar olan en olağanüstü olaydır...."
İsviç'te yayınlanan Svenska Dagbladet isimli gazetenin 4 Mart 2007 tarihli sayısında, Carl-Johan Bilkenroth tarafından hazırlanan haberde Atlas'tan «Darwin'e meydan okuyan muhteşem eser» ifadeleriyle bahsedildi
4 Haziran 2007 tarihinde, İtalya'nın en büyük gazetesi olan Corriera della Sera'daki Yaratılış atlası konulu haberde şu ifade yer aldı: "Yaratılış Atlası'yla işgal eden İslam kaynaklı yaratılışçılar arasında bir yarış başladı. İkisinden hangisinin üstün geleceğini bilemiyoruz, ama kesin olarak bildiğimiz şey bizim kaybedenler olacağımız..."
Armenews isimli haber ajansının internet sitesinde 18 Nisan 2007 tarihinde yer alan haberde, "Türkiye'de evrime karşı verilen mücadele hemen hemen kesin zaferle sonuçlanmış görünüyor." İfadesi yer aldı.
Dragor isimli İtalyanca bir evrim taraftarı sitede ise "Darwin elveda?" başlıklı bir yorum yer aldı. Yaratılış Atlası'nın Fransa ve İtalya'da oluşturduğu etkiyi karşılaştıran yorumda, Harun Yahya'nın öncülüğünü yaptığı İslami Yaratılışçılığa engel olmanın pek mümkün olmadığı, "Fransa daha ne kadar dayanabilecek?" sözleriyle vurgulandı.

24 Haziran 2007 tarihli The Washington Times gazetesinde Avrupa ülkelerinde güçlenen Yaratılış Gerçeği ile ilgili bir haber yayınladı. Haberde Paris Üniversitesi'nden biyolog Hervé Le Guyader'nin, "İslami düşünürlerden gelen meydan okuma Anglo-Sakson kökenli yaratılışçı girişimlerden çok daha tehlikeli" şeklindeki ifadesine yer verildi.

Almanya'nın en önemli dergilerinden biri olan Stern'de, 29 Mart 2007 tarihinde yer alan haberde "Gökgürültürüsü gibi patlayan bir kitap... Bakar bakmaz anlaşılıyor, bu kitap bambaşka" şeklinde bir ifade yer alıyor.

Lyon Capitale isimli Fransız gazetesinde, 13 Şubat 2007 tarihinde Harun Yahya'dan "Bugün Harun Yahya, en aktif İslami Yaratılışçı" şeklinde bahsedildi.

Almanya'nın en çok okunan gazetelerinden biri olan Süddeutsche Zeitung 29 Haziran 2007 tarihinde Harun Yahya'nın Yaratılış Atlası isimli kitabı için "Hayvan ve bitkiler aleminden harika resimlerle süslenmiş bir kitap" diye bahsetti.

La Croix isimli, Fransa'da yayınlanan bir diğer önemli gazetede 4 Şubat 2007 tarihinde Yaratılış Atlası'nın Fransa'da bir tartışma başlattığını konu alan bir haber yer aldı. Haberde Yaratılış Atlasında yer alan fosillerden de bir örnek verildi. 280 milyon yıllık bir kurbağa fosili ile canlı bir örneği kıyaslayarak, Atlas'tan "Canlılar yaratıldıklarından bu yana değişmemiş, evrim geçirmemişlerdir" şeklinde bir alıntı yapıldı.

Fransa'da yayınlanan en önemli dergilerden biri olan L'Express'in 2 Şubat 2007 tarihli sayısında Yaratılış Atlası hakkında bir haber yer aldı. "Okullarda Bir Türk Yaratılışçı Atlas" başlıklı  haberde Fransa'daki bazı kamu kuruluşlarına ve bilim adamlarına gönderilen atlasın oldukça dikkat çekici, renkli, çocukları dahi etkileyebilecek bir eser olduğu belirtiliyor.

Fransa'da yayın yapan TF1 Isimli televizyon kanalının internet sitesinde 2 Şubat  2007 tarihinde "Yaratılışçı Müslüman bir Kitap Liselere Yayıldı" başlıklı bir haber yayınlandı.

 

Avrupa Parlamentosu Konseyi, Kültür, Bilim ve Eğitim Komitesi'nin Yaratılış ve Evrim Raporu, Materyalist Çevrelerde Büyük Bir Panik Yaşandığının Delilidir

Sayın Adnan Oktar'ın Yaratılış Atlası isimli büyük eserinin, Avrupa'ya ulaşmasıyla birlikte, tüm kıtanın materyalistleri ve Darwinistleri ciddi bir panik yaşamaya başladılar. Daha önce gördükleri hiçbir evrim karşıtı esere benzemediğini söyledikleri Yaratılış Atlası'nı, kendi fikir sistemleri açısından, bugüne kadarki tüm Darwinizm karşıtı çalışmalardan çok daha tehlikeli bulduklarını ifade ettiler. Öyle ki, kitabı yasaklatmaya dahi kalkıştılar.

Şüphesiz bu panik, Yaratılış Atlası kitabının içinde yer alan bilgilerin ne kadar doğru ve önemli olduğunun en büyük ispatıdır. Kitapta yer alan ve evrimi çürüten somut bilimsel bulgular, pek çok Avrupalı'nın yıllardır aldatıldığını fark etmesine neden olmuştur. Örneğin yakın tarihte, Fransız Science Actualités tarafından yapılan bir ankette, insanların evrim ile oluşmadığına inananların oranı %92, evrime inananların oranı ise %5 olarak çıkmıştır.

Evrimin, 19. yüzyılın ilkel koşullarında ortaya atılan bir masaldan ibaret olduğunu anlamaya başlayan Avrupalılar, Yaratılış'ın ise pek çok net delille ispatlandığını görmüşlerdir. Avrupa'da başlayan bu fikri aydınlanma, materyalist, ateist, Darwinist çevrelerde tedirginlik yaratmıştır. Bu tedirginliğin en son belgelerinden biri de Avrupa Parlamentosu Konseyi, Kültür, Bilim ve Eğitim Komitesi tarafından hazırlanan rapordur. "Eğitimde Yartılışçılığın Tehlikeleri Başlıklı" dökümanın raportörü, Fransız Sosyalist Guy Lengagne'dir. Raporun hemen her satırında, Darwinistlerin, evrimin bilim dışı olduğunun ispatlarıyla sergilenmesi karşısındaki çaresizlikleri görülmektedir.

(Yazıda raporun maddelerinden birebir alıntılar yapılmıştır. Bu maddelerde yer alan saygıya uygun olmayan ifadelerden, Allah'ı ve müminleri tenzih ederiz.)

1. Komite, son yıllarda Avrupa'da evrime olan inancın azaldığı ve Yaratılış gerçeğinin daha çok insan tarafından kabul edildiğini şöyle ifade etmektedir:

Madde 2

... Bugün ise Yaratılışçı teoriler Avrupa'ya girmiş ve birkaç Avrupa Konseyi ülkesinde etkili olmaktadır.

2. Darwinizm, materyalizme sağladığı sözde bilimsel destek sebebiyle ayakta tutulmaya çalışılmaktadır. Darwinizmin yıkılması demek, materyalizmin ve ateizmin en büyük dayanak noktalarından birini kaybetmesi demektir. Nitekim raporda, aşağıdaki sözlerle Yaratılış'ın anlatılmasının "uzun yıllardır sabırla oluşturulan dünya görüşünü" yani materyalizmi sarstığı ifade edilmektedir:

Madde 5

Doğa, evrim, kökenlerimiz ve evrendeki yerimize dair sabırla oluşturduğumuz bilgilerin özüne saldırıda bulunan ve dini dogmalar empoze eden düşünme şekillerinde bir artışa şahit oluyoruz.

 

3. Raporda, gençlerin gerçeği görmeye başlamasından endişe edildiği görülmektedir. Burada bahsedilen "zihin karışıklığı", aslında zihin açılmasıdır. Materyalist telkinlerle dondurulan, evrim yalanıyla aldatılan ve tek tip düşünmeye yönlendirilen zihinler, artık ön yargısız düşünmeye başlamakta ve bilimin evrimi desteklemediğini görmektedir:

Madde 6

... Çocuklarımızda CİDDİ BİR ZİHİN KARIŞIKLIĞI oluşturma riski mevcuttur.

4. Yaklaşık 150 yıldır kesin gerçek gibi lanse edilen evrim teorisinden şüphe edilmeye başlanması, evrimin çöküşünün en önemli işaretidir. Bu haklı şüpheyi duyanlar, biraz daha araştırıp incelediklerinde on yıllardır evrim masalıyla aldatıldıklarının farkına varacaklardır. Darwinistlerin endişe duymasının sebebi de budur:

Madde 9

... Bu şekilde Yaratılışçılar ... ZİHİNLERE ŞÜPHE VE ÇELİŞKİ TOHUMLARI EKMEKTEDİRLER.

5. Raporda, Avrupa'nın materyalist kültürünün ilk defa bu kadar ciddi bir tehdit altında olduğu ifade edilmektedir. Bu da, Yaratılış Atlası'nda yer alan bilgilerin ne kadar doğru ve vurucu olduğunun ispatıdır. Kitapta yer alan bilimsel gerçekler materyalistleri ilk defa, kapsamlı tedbir almaya yöneltmiştir:

Madde 17

Yaratılışçıların gittikçe artan etkisi araştırıldığında Yaratılış ile evrim arasındaki çatışmanın entelektüel tartışmanın ötesine geçeceği anlaşılıyor. Eğer dikkat etmezsek Avrupa Konseyinin öz değerleri Yaratılışçı fundemantalistlerin doğrudan tehditi altında olacaktır. Çok geç olmadan tepki göstermek Konsey parlementerlerinin görevidir.

6. Amerika ve Avustralya gibi İngilizce konuşulan ülkelerde, Darwinizm'e inananların sayısının oldukça düşük olması, Darwinistler için rahatsız edici bir gerçektir:

Madde 37

Ancak Yaratılışçılık (ya da neo-Yaratılışçılık) İngilizce konuşan ülkelerde, özellikle de ABD ve Avustralya'da hala iyi bir gelişme göstermektedir... Temmuz 2005'de Pew Araştırma Merkezi'nin yaptığı anketin sonucuna göre Amerikalıların %64'ü evrimin yanı sıra akıllı tasarımın öğretilmesini isterken %38'i kamu okullarında evrim teorisinin tamamen kaldırılmasını desteklemektedir... Şu anda 50 Amerikan eyaletinden 20'sinin okul müfredatı akıllı tasarımı da kapsayacak şekilde düzenlenmektedir.

 

7. Ancak materyalistler için asıl panik konusu, Avrupa'nın Darwinizm'e dayalı materyalist kültürünün yok olmak üzere olduğudur. Materyalistlere göre, evrimin geçersizliğini ortaya koyan çalışmalar, Avrupa için gündemdeki en büyük "tehlike"dir:

Madde 38

Pek çok kişi bu olayın sadece ABD'nin sorunu olduğunu ve Atlantik'in öbür tarafında olan bitenlere kayıtsız kalmak mümkün olmasa bile, bu işle ilgilenmenin Avrupa Konseyi'nin görevi olmadığını düşünmektedir. Ne var ki durum böyle değildir. Tam tersine, 47 üye ülkemizde uygun önlemlerin alınması büyük önem arzetmektedir.

8. Darwinistlerin önemle üzerinde durdukları konulardan biri de 1980'lerden itibaren Müslümanlar tarafından yapılan ve Darwinizm'i fikren yıkan ilmi çalışmalardır.

Madde 39

Hristiyan yaratılışçılığının yanı sıra şimdi de Müslüman Yaratılışçılığı söz konusudur: 1980'lerin başında İslami hareketlerin artışıyla birlikte Müslümanlar arasında Hristiyan kaynaklı Yaratılışçı argümanlar popüler hale gelmiştir.

9. Özellikle, Adnan Oktar'ın Yaratılış Atlası adlı eseri Darwinizm için çok tehlikeli görülmektedir. Avrupa'da pek çok ülkeye ulaşan eser, Darwinistlerde ciddi bir paniğe neden olmuştur:

Madde 40

... Sonuç olarak son birkaç yıl içerisinde, asıl hedef okullar olmak üzere, Avrupa-Asya kıtasında bu farklı hareketlerin girişimlerine şahit olduk. 2007 yılının başlarında evrim teorisini aldatmaca olmakla itham eden Türk Yaratılışçı Harun Yahya oldukça cömert hazırlanmış son eseri "Yaratılış Atlası"nı Fransa, Belçika, İspanya ve İsviçre'de çok sayıda okula gönderdi.

 

10. Raporun diğer maddelerinde de Adnan Oktar'ın Darwinizm'i çürüten çalışmalarının Türkiye'de ve Yaratılış Atlası'nın Avrupa'da meydana getirdiği etkiler sıralanmaktadır:

Madde 54

Gerçek adı Adnan Oktar olan Türk İslamcı hoca Harun Yahya, bu hareketin en sembolik kişiliklerinden biri. Yaklaşık elli yaşlarında ve yaklaşık yirmı yıldır yaratılış ve din ile ilgili çalışmalar yayınlıyor. Kendisinin aynı zamanda merkezi İstanbul'da olan yayın evi var, Global. 1991 yılında Oktar Bilim Araştırma Vakfı (BAV)nı kurdu. Kuruluşundan bu yana BAV, Türk eğitim sisteminden evrime ilişkin her türlü referansın çıkarılmasının sağlanmasında çok aktif. Başlıca Türk il ve ilçelerinde yaratılışçılık üzerine bir çok konferans düzenliyor...


Madde 55

Harun Yahya'nın son çalışması Aralık 2006 yılında Yaratılış Atlası başlığı ile ortaya çıktı. Yedi ciltlik bir serinin ilki olan bu kitap oldukça büyük. Zengin bir şekilde resimlendirilmiş 772 sayfayla Darwinizm ve evrim teorisini çürütmeye çalışıyor. Sonuç olarak ortaya koyduğu nokta ise son derece açık : "Yaratılış bir gerçektir" ve "Evrim bir yanılgıdır." Dahası, yazar keskin bir şekilde "Darwinizm ile faşizm ve komünizm gibi elleri kanlı ideolojiler arasındaki gizli bağları" suçluyor. 2007'nin başlarında Yahya çalışmalarının Avrupa'da ve dünya çapında kitle dağıtımını içeren bir taarruz başlattı.


Fransa
Madde 57

Harun Yahya Taarruzu: 2007'nin başlarında, Türk Yaratılışçısı Harun Yahya Yaratılış Atlası başlıklı çalışmasını çok sayıda Fransız okulu ve referans merkezine gönderdi...

11. Yaratılış Atlası'nda yer alan bilgilere hiçbir bilimsel cevap veremeyen Darwinistler, Ortaçağ zihniyetiyle hareket etmekte ve kitabı yasaklatmaya çalışmaktadırlar. Oysa fikirler yasaklamakla engellenemez. Nitekim, Avrupalı materyalistler de evrimin çöküşünün engellenemeyeceğini gördükleri için böylesine büyük bir panik yaşamaktadırlar.

Madde 57

... Buna yanıt olarak Eğitim Bakanı Gilles de Robien, üst düzey eğitim memurlarını "Bakanlık tarafından çizilmiş müfredatın içeriğiyle uyuşmayan bu kitabın okulların kaynak merkezlerinde bulunmamasını" sağlamaya çağırmıştır. Paris VI Üniversitesinin Evrimsel Biyoloji Profesörü Herve LeGuyader, Genel Ulusal Eğitim Müfettişliği tarafından bu atlasın detaylı bir analizini oluşturmakla görevlendirilmiştir...

12. Darwinistleri bu derece şoka sokan, ilk defa böylesine etkili bir şekilde, evrimi delillerle çürüten bir kitapla karşılaşmış olmalarıdır. Kitapta yer alan bilgilerin reddedilemez özelliğe sahip olması, Darwinistleri müthiş şaşırtmıştır. Kendileri de bu şaşkınlığı ifade etmektedirler:

Madde 57

... . Kendisi (Herve LeGuyader) bu kitabı "Genellikle Anglo Sakson menşeili olan bundan önceki yaratılışçı inisiyatiflerinden ÇOK DAHA TEHLİKELİ" olarak görmektedir... ve yazar tarafından kullanılan metodun "Bilinçlendirilmemiş bir HALK ÜZERİNDE OLDUKÇA ETKİN OLABİLECEĞİNE" inanmaktadır.

13. Diğer pek çok Avrupa ülkesinde de durum aynıdır. Yaratılış Atlası birçok ülkeye ulaşmıştır. Yaratılış Atlası'nda yer alan somut deliller karşısında, bilimsel hiçbir açıklama yapamayan Darwinistler kitabın yasaklanması için uğraşmışlardır.

Madde 59

Harun Yahya'nın Fransızca konuşan İsviçre'deki faaliyetleri: Mart 2007'de Fransızca konuşulan İsviçre'nin çok sayıdaki okuluna da Harun Yahya'nın Yaratılış Atlası çalışması ulaştı...


Madde 63

Belçika okullarına Yaratılışçıların nüfuz etme girişimi: Fransa'dan sonra ve İsviçre'deki taarruza paralel olarak, Harun Yahya Yaratılış Atlası'nı Belçika'da 2007 yılının Mart ayında dağıtmaya başladı. 22 Mart 2007 tarihli bir sirkülerde zorunlu eğitim ve sosyal gelişme bakanı Marie Arena "Bu belgede ortaya konan değerlere karşı tüm eğitim personelini uyararak söz konusu materyallerin öğrencilerin kullanımında hiçbir şekilde bir eğitim aracı haline gelemeyeceği yönünde UYANIK OLUNMASININ" güvence altına alınmasını istedi.


Madde 74

Fransa'dan bir ay sonra Sayın Yahya'nın Yaratılış Atlası Barselona Üniversitesi'ndeki bazı biyoloji profesörleri ve üniversite kütüphanesine gönderildi.

14. Raporun sonlarında, materyalist Avrupa kültürünün ciddi bir tehdit altında olduğu bir kez daha vurgulanmakta, Darwinizm'in ideolojik kaygılarla savunulduğu açıkça görülmektedir. "Çok geç olmadan hareket geçilmesi" gerektiği söylenirken kastedilen ise, Darwinizm'in tamamen yerle bir olması, dolayısıyla materyalizmin tarihe gömülmesi endişesidir.

Madde 104

YARATILIŞÇILARIN GİDEREK BÜYÜYEN ETKİSİ hakkında detaylı çalışma, yaratılışçılık ve evrim arasındaki tartışmaların entelektüel uyuşmazlıktan daha ileri seviyede olduğunu göstermektedir. Eğer dikkatli olmazsak Avrupa Konseyi'nin özünü oluşturan değerler yaratılışçı köktendincilerin doğrudan tehdidiyle tehlikeye girecektir. Çok geç olmadan harekete geçmek, Konsey parlamenterlerinin görevlerinin bir parçasıdır

YARATILIŞ ATLASI İÇİN YABANCI BASINDA YER ALAN
DİĞER İFADELERDEN BİR KISMI

İSVİÇRE, BLİCK (İşviçre'nin tirajı en yüksek günlük gazetelerinden biri)

 • Şimdi bütün İsviçre bunu (Atlası) konuşuyor, hem de büyük bir heyecan ve coşku içinde...

ÜNLÜ ULUSLARARASI EKONOMİ DERGİSİ, THE ECONOMIST

 • Evrim ve din başlıklı haberde, Adnan Oktarın çalışmaları ve Yaratılış atlası kitabı analiz edilidi.
 • Haberde şöyle diyor: Kendisi Müslüman dünyada çok başarılı. En fazla rağbet gören İslami siteler okurlarını onun geniş külliyatına yönlendiriyorlar.

ALMANYA, DIE WELT GAZETESİ

 • Adnan Oktar evrim teorisine karşı yürüttüğü mücadelesinin adımlarını büyük atıyor.
 • Adnan Oktar'ın tek istediği, Allah'ın varlığını ispatlamak.

İTALYA, LA STAMPA GAZETESİ (İtalya'nın en büyük gazetelerinden biri)

 • Elveda Darwin başlıklı haber yaptı. Haberin tamamında Harun Yahya'nın çalışmaları anlatılıyor.

BELÇİKA, A VOIX AUTRE GAZETESİ

 •  (Atlas için) Darwinizm'e karşı yürütülen mücadelenin tam ortasına dalan en güçlü birliğin baş neferi
 • Atlas'ın Fransa'da oluşturduğu etki için ise "Yaratılışçı literatür hiç bu kadar güçlü olmamıştı" ifadesi kullanıldı

AMERİKA, THE New York Times Gazetesi

 • "Yaratılış Atlası" büyük olasılıkla şimdiye dek Darwin'in teorisine karşı ortaya çıkmış en büyük ve en güzel yaratılışçı meydan okuma. Sayın Yahya, Darwinizm'i Kuran'ın yalanladığını ve Darwinizm'in zayıf ve sapkın bir ideoloji olduğunu söylüyor.

Almanya, Süddeutsche Zeitung

 • En etkİLİ Müslüman YaratILIŞÇI, maddi imkanları ve gücüyle tüm dünyaya yayılıyor.
 • Fikirlerini anlatmış olduğu Yaratılış Atlası öyle etkili ki, kitap genç öğrencilerin eline denetimsiz bir şekilde verilmek istenmiyor. Nitekim kitabın gençlere kuvvetli bir darbe etkisi yapacağı düşünülüyor.

CBS news

 • Son on yıl içerisinde kendi ülkesinde kaydettiği başarıdan cesaret alan BAV artık kendisine özgü İslami Yaratılış markasını girişken bir tutumla Türkiye'nin sınırlarını aşarak Orta Doğu, Avrupa ve hatta ABD'ye ihraç etmeye çalışıyor.
 • Türkİye'de Oktar ve KİTAPLARININ ETKİSİNİN olduğu keSİN. Geçen Ağustos ayında Science dergisinin 34 ülkede yaptığı ankette, Türkiye Amerika'nın ardından evrim teorisine en az inanan ikinci ülke çıktı.
 • Telefonla kendisinden bilgi aldığımız Londra'daki İngiliz Müslüman Konseyi genel sekreter yardımcısı Inayat Bunglawala, "Bildiğim tüm İslami kitapçılar, Harun Yahya kitaplarını satıyor. Bunlar çok güzel bir şekilde hazırlanmış. Çok çekici, renkli ve diğer herşeyi geride bırakır nitelikte" diyor ve "Etki bırakıyorlar. Müslüman tıp öğrencileri arasında bile Darwin'e karşı konuşmaktan çekinmeyenler var." diye ekliyor.

AMERİKA, THE CHRISTIAN SCIENCE MONITOR

 • İslami Yaratılışçı Grup, Dünya Çapında, Gösterişli Bir Yıldırım Saldırı Başlatıyor
 • Türkiye, günümüzde İslam Dünyasında Yaratılışçılığın merkezi. Bu artık sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın problemi.

İSPANYA, EL PERIODICO

 • İspanyanın en büyük günlük gazetelerinden biri. Basın toplantısına yaklaşık bir sayfa yer ayırdı. 
 • Yaratılış atlasının Barcelona Üniversitesindeki pek çok profesöre ulaştığı anlatıldı.

HOLLANDA, RADYO NEDERLANDS İNTERNET SİTESİ

 • Yaratılış Atlası Avrupa'da büyük bir tufan oluşturdu.

BELÇİKA, DE STANDAARD GAZETESİ

 • Gerçek bu sefer doğudan geldi.

TAYLAND, BANGKOK POST

 • 26 Temmuz 2007 tarihinde "Dünya Genç Değil, Sadece Değişmedi: İslami Yaratılışçı, Kendi Darwinizm Karşıtı Görüşünü Sunuyor" başlığıyla Yaratılış Atlası'na yer verdi.

ALMANYA, DIE TAGESZEITUNG

 • Öyle kitaplar vardır ki, özel içeriklerinden dolayı yakın bir yerde bulundurulmaları gerekir. Yaratılış Atlası işte böyle bir kitap.
 • Yaratılış Atlası, insanın ve diğer canlıların yaratılmış olduğu inancına yönelik verilen kültür mücadelesinde bir simge sayılıyor.

 

ANKET SONUÇLARI, AVRUPA HALKININ EVRİME ARTIK İNANMADIĞINI GÖSTERİYOR

Yaratılış Atlası isimli eserin Avrupa'ya ulaşmasının ardından, Avrupa'da ciddi bir fikri aydınlanma başladı. Bu aydınlanmanın ispatlarından biri kamuoyu araştırmalarıdır. Yapılan anketler, Avrupa toplumunun artık evrime inanmadığını ortaya koymuştur.

FRANSA

Science Actualites adlı bilim haberleri sitesinin yaptığı ankette;

İnsanların evrim ile oluşmadığına inananların oranı %92
,
Evrime inananların oranı ise %5 olarak çıktı.

ALMANYA

Süddedeutsche Zeitung  adlı ünlü Alman gazetesinin yaptığı ankete göre,

İnsanın bir Yaratıcı'nın eseri olduğuna inananların oranı %85,
Evrim teorisinin geçerli olduğunu düşenenlerin oranı ise sadece %9'du.

İSVİÇRE

İsviçre'de yayınlanan ünlü Blick dergisinin anketine göre ise,

Yaratılış'a inananların oranı %85,
Evrim teorisine inananların oranı da %8 olarak çıktı. 


DANİMARKA

Ekstra Bladet gazetesinin yaptığı ankete göre de,

"İnsanların maymundan geldiğine inanıyor musunuz?" sorusuna halkın %88'i hayır cevabı vermiştir.

 

AVRUPALI SİYASETÇİLERİN VE BİLİM ADAMLARININ YARATILIŞ ATLASI VE HARUN YAHYA İLE İLGİLİ YORUMLARI

Burada yer alan ifadeler, Darwinistlerin Yaratılış Atlası'nda yer alan bilgilerden duydukları endişeyi göstermektedir. Endişe duymaktadırlar, çünkü ideolojileri somut bilimsel veriler ve bulgularla çürütülmektedir. Yaratılış Atlasında sunulan bilimsel delillere, bilimle ve fikirle cevap veremeyen Darwinistleri büyük bir panik sarmıştır. Bu panik, 150 yıldır hüküm süren Darwinizm'in çöküşünün en cidde ispatlarındandır. Atlas için kullanılan, "tehlikeli, korkutucu" gibi ifadeler de bu paniğin yansımasıdır.

 • Belçika Liege Üniversitesi'nde Prof. Bernard Rentier Yaratılış Atlası için şöyle diyor: "İçerik şaşırtıcı, ama etkileyici. Bu kuşatmanın, Atlasın tüm dünyaya dağıtılmasının, ardından oluşacak etkiyi düşünmeye insan cesaret dahi edemiyor."
 • Fransız ünlü biyolog Herve Le Guyader, Atlasın daha önce görmeye alışık oldukları KUZEY AMERIKA YARATILIŞÇILIĞINDAN DAHA YENI VE FARKLI OLDUĞUNU VE ÇOK DAHA TEHLIKELI OLDUĞUNU açıkladı. Kitapta yer alan bilgilerin halkı etkileyebileceğinden korktuğunu söyledi.
 • Avrasyanet (New York Merkezli Büyük bir düşünce kuruluşu): TÜRKİYE YARATILIŞÇILIĞIN ORTADOĞU MERKEZİ
 • Güney Danimarka Üniversitesi'nden Biyoloji Profesörü Paul Bjerregaard, Atlasın eğitim sistemlerini derinden etkileyeceğinden endişe ettiğini söyledi.
 • Belçika Milli Eğitim Bakanı okullara Atlasla ilgili gönderdiği yazıda, tüm eğitim kurumlarını ve eğiticileri bu kitabın içinde yer alan bilgilere karşı uyardı. Ve öğrencilerin mutlaka bu kitaptan uzak tutulmaları gerektiğini söyledi.
 • Fransa Milli Eğitim Bakanlığı, kitabın müfredatla çeliştiğini eğitim kurumlarını yöneticilerinin kitaba karşı tetikte olmaları gerektiğini açıkladı.
 • Danimarkalı bir milletvekili, atlasla ilgili Milli Eğitim Bakanı'na soru önergesi verdi.
 • İtalyan Ulusal İstihbarat Örgütü (DIGOS), Kuzey İtalya'daki bir Orta Öğretim Okulu'na gelerek Yaratılış Atlası kitabıyla ilgili bilgi almak istedi. Polis kuvvetlerinin Atlas'la böyle yakından ilgilenmesi, İtalyan basınında haber oldu. (L'unita Gazetesi)
 • Londra Üniversitesi'nde evrim üzerine ders veren genetikçi Steven Jones, Türkiye'deki evrim karşıtı çalışmaları anlatırken; "Türkiye için umutlu değilim" diyor.


YARATILIŞ ATLASI'NI OKUYAN AVRUPALILARIN YORUMLARI

 • Atlası alan Alman bir öğretmen: HEPİMİZ ADETA BİR SELE YAKALANDIK. Kitap Yaratılışçı Harun Yahya'nındı. Olamaz dedim, ama oluyordu işte. Gerçekten de çok pahalı bir kitaptı bu. Resimler harikaydı. Ama kitap kamusal bir alana gönderilmişti, üstelik ücretsiz olarak... Dehşete düşmüştüm. Arkadaşımla beraber öğretmenler odasında sağa sola koşuşturmaya başladık.
 • Fransız bir internet sitesi: Eğer başka birinde fazladan bir nüsha daha varsa ve bana verirse kişisel koleksiyonum için harika olur. Kuran ayetlerinden geniş alıntılar KULLANAN BU KOCA SAVAŞ GEMİSİ, gerçek adı Adnan Oktar olan Harun Yahya ismiyle kaleme alınmış; hiç sakınmıyor:
 • Profesör Laurence Bouquiaux, Liege Üniversitesi internet sitesi: Kitabı daha yakından inceledim. Ve sonunda yazarın kurduğu bağlantıyı kavradım. Oktar tartışmaya açtığı konu "Yaratılışçılık ve Evrimcilik" ve bunu alışılmadık terimlerle dile getiriyor. Üstelik bilimsel itirazları Kuran'dan yola çıkarak yapmıyor. Yaratılışçılığı bilim adına savunuyor. Sonradan bir daha geri dönüşü olmayan bir karşı atak yaşamak istemiyorsak, tartışmanın şu an ulaştığı konumu çok iyi tespit etmekte fayda var.
 • Fransa kişisel bir internet sitesi: İlk görüşte çok görkemli bir kitap. Aralık ayında Türkiye'de yayınlanan Yaratılış Atlası, içi çok sayıda resimle dolu, 770 sayfalık, kaldırım taşı ağırlığında bir kitap. Binlerce hayvan fosilinin renkli fotoğraflarıyla yer aldığı, halkın anlayabileceği nitelikte, okumaları için çocuklar arasında hemen popüler olacak bilimsel bir kitap izlenimi oluşturuyor... Kitabın ana teması "ateist ideolojinin kökünü kazımak"...
 • Amerika kişisel bir internet sitesi: Fransa'da İslami Yaratılışçı Harun Yahya'nın Yaratılış Atlası'nın okullara gönderilmesinden sonra uyarı sinyalleri gönderildi. Eğitim Bakanlığı'nı Atlas'tan haberdar eden Paris Üniversitesi biyoloji profesörü Herve Le Guyader, artık lise öğretmenlerinin evrimin açıklarına karşı cevap verebilmek için çok daha iyi eğitilmesine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

 

 

Diğer Siteler - Email - Üye Ol

TÜRKÇE KURAN-I KERİM - BİZE DESTEK OLUN - KİTAPLAR - FİLMLER
MAKALELER
- HADİS KÖŞESİ
- DÜNYADAN YANKILAR